Budujeme zelenou rozkvetlou oázu v samém srdci Moravičan poblíž kostela sv. Jiří. Oživujeme venkovskou zahradu a vracíme ji dávnou krásu. Pečujeme o to nejcennější, co nám na venkově zanechali naši předkové. Působíme na ploše o rozloze 1,5 hektaru. Dlouhá desetiletí byla zahrada v zanedbaném stavu a přístup nebyl možný. Moravičanské okrašlovaci spolek si pozemky pronajal od místní katolické církve a v horizontu dalších 20 let toto místo zkrášluje a postupně otevírá nejen místním obyvatelům.

 

 

Bývalý farní sad prochází  znovuobnovením do podoby veřejné zahrady a prostoru pro konání farmářských jarmarků, ukázek řemesel a jiných akcí. V současné době je možné zahradu navštívit pouze po předchozí domluvě. V letošním roce 2021 plánujeme zahradu oficiálně otevřít a umožnit zde návštěvníkům strávit čas procházkou, odpočinkem, kulturním zážitkem či zahradnickou inspirací.

 

Farská zahrada je rozdělena do několika zón: užitková, okrasná, ovocnářská a chovatelská.

V sezóně 2020 byly provedeny tyto práce:

  • úprava terénu a travnatých ploch
  • ošetření původních dřevin a ozdravný řez
  • vysetí květnatých luk – Chalupářská louka, Louka starých časů, Česká květnice a Louka pro motýly
  • drcení dřevní hmoty a mulčování
  • vybudování ohniště, venkovní toalety a hrací plochy pro letních aktivity
  • stavba hmyzího domku
  • zřízení nové studny – zdroj závlahové a pitné vody
  • výsadba 550 keřů a drobných dřevin (původní druhy, jedlé keře,…)
  • výsadba 60 ovocných stromů starých moravských odrůd (genofondová plocha)
  • rozmístění ptačích budek a krmítek po zahradě

Výsadba ovocných stromů 2020

Sobota 21. listopadu 2020 byla významným milníkem v historii Moravičan, podařilo se propojit všech 25 místních a regionálních spolků, organizací a institucí, které u nás působí. Jednotliví zástupci za organizace a místní rodiny, se v průběhu dopoledne zapojili do výsadby ovocných stromů ve Farské zahradě. A povedlo se! Vysadili jsme 60 stromů (jabloně, hrušně, meruňky, broskvoně, švestky, třešně, višně, moruše, kdouli, jedlý kaštan a několik keřů rybízu)… základní „stromová kostra zahrady“ je hotová!

Výsev květnaté louky 2020

Budujeme květnatou louku! Na vyprojektované ploše jsme se rozhodli vyset bohaté směsi lučních květin. Louka bude mít funkci nejen estetickou, ale také funkci zadržovat vlhkost v půdě a vytvářet bohatou vegetaci pro hmyz. Sekat se bude pouze 2x ročně a to tak, aby se stihla i vysemenit…

Najdete u nás 4 základní druhy lučních směsí: Chalupářská louka, Louka starých časů, Česká květnice a Louka pro motýly.