Kliknutím na barevný špendlík na mapce níže si můžete zobrazit pozici, druh, odrůdu, ale také místní rodiny a organizace, kteří se společně s námi 21. listopadu 2020 zapojili do výsadby ovocných stromů ve Farské zahradě.

Výsadba byla významným milníkem v historii Moravičan, kdy se podařilo propojit všech 25 místních a regionálních spolků, organizací a institucí, které u nás v obci a jejím okolí působí. A povedlo se! Vysadili jsme na 60 stromů (jabloně, hrušně, meruňky, broskvoně, švestky, třešně, višně, moruši, kdouli, jedlý kaštan a několik keřů rybízu)… základní „stromová kostra zahrady“ je díky Vaší pomoci již hotová a zdárně roste!

V blízké době ke konkrétním špendlíkům také doplníme popisy většiny našich starých odrůd s fotografiemi plodů, typickými charakteristikami, dobou sklizně, využitím či jinými zajímavostmi.

 

 – 48 jabloní (3xJadernička moravská, 2xGdánský hranáč, 2xPrůsvitné letní, 2xBlenheimská reneta, 2xOntario, Malinové holovouské, Malinové hornokrajské, Kasselská reneta, Ananasové letní, Spartan, Baumannova reneta, Jonathan, Åkerö, Muškátová reneta, Matčino, Zvonkové, Prima, Lansberská reneta, Kožená reneta, Bláhovo oranžové, Aurora, Coxova reneta, Grávštýnské, Croncelské, Smiřické vzácné, James Grieve, Parména zlatá, Melba)

 – 13 slivoní (Vlaška, Domácí, Chrudimská, Gabrovská, Hamanova) 

 – 12 hrušní (Williamsova červená, Boscova lahvice, Williamsova, Charneuská, Clappova, Hardyho, General Leclerc)

 – 5 třešní a 2 višně (Burlat, Hedelfingenská, Kordia, Královna Hortenzie, Érdi Bötermo)

 – 2 broskvoní a 2 meruňky (Suncrest, Redhaven, Leala, Velkopavlovická)

 – 2 ryngle (Althanova, Oulinská)

– Kdoule, Mišpule, jedlý kaštan

Vznik mapy stromů byl podpořen v rámci dotační titulu Olomouckého kraje 02_03_01_Podpora vzdělávání, osvěty a realizace opatření v oblasti životního prostředí a zemědělství 2023.