KOMUNITNÍ KURNÍK PRO VYNESENÉ SLEPICE Z VELKOCHOVU
Každým rokem se snažíme zahradu krůček po krůčku rozvíjet a posouvat dál. To se neobejde nejen bez rukou a času našich skvělých dobrovolníků, ale také bez podpory partnerů.
V roce 2023 naši činnost v zahradách podpořila Nadace ČEZ částkou 67 050Kč v rámci programu Podpora Regionů 2023.Díky této podpoře jsme cytvořili nový prostor pro neformální setkávání a pořádání veřejných akcí. Místo, kde se lidé seznámí s chovem drobného zvířectva typického pro venkovské zahrady a mohou se do chovu zapojit. Vrtali jsme motorovým vrtákem, zajišťovali a koordinovali materiál a jeho dopravu z Čech, Slezska a Jižní Moravy. V rámci příprav dne „D“ jsme si opatřili nezbytný spojovací materiál, vrtáku, bity, poříz.
Den „D“ – 9.11. nám pomáhá 8 dobrovolníku z hnutí Brontosaurus, organizovaných naším kamarádem a místním rodákem Tomášem Šipkou. Již od rána bylo velmi chladno a mlhavo. Typická podzimní inverze kdy se v údolích Zábřežska pomalu přavaluje mlžný opar a na hřebenech Jeseníků je skoro lepší než letní počasí. Ve spolku jsme se na brigádu o druhé listopadové sobotě intenzivně připravovali už dva týdny předem. Jsme velmi hrdí, že se nám podařilo zajistit opravdu trvanlivé, přírodné a vkusné materiály.
Akátové sloupy – Akátové dřevo je jednou z nejtvrdších českých dřevin s životností až s životností až 40 let.
Modřínové odkory – tento materiál je na pilách považován za odpadní a je často využíván jako palivové dřevo. Modřínové dřevo není třeba nijak ošetřovat a během let získá originální šedou barvu. Životnost těchto desek je pak až 25 let.
Promyšlený kurník – je navržený pro pohodlí a snadnou údržbu díky hloubkové konopné podestýlce, která minimalizuje zápach a nutnost častého čištění. Kurník je opatřen automatickými dvířky a plastovou vanou pro snadné čištění kurníku, ale také pro zamezení kontaktu podestýlky s dřevěnou konstrukcí kurníku.
Děkujeme také místnímu Sokolu, který poskytl zázemí naší moravičanské sokolovny k noclehu a přípravě jídel pro dobrovolníky z hnutí Brontosaurus. Povedl se opravdu kus dobré práce. Ohrada je z většiny dokončena. Na jaře nám před zahájením komunitního chovu zbývá dokončit bránu a branku a z vnitřní strany obvodu ohrady připevnit lesnické svařované pletivo.
Slepičky u nás dostanou možnost užít si slunce, trávy, popelení, červíků, ale také dohled veterináře. Dostanou prostor, kde nebudeme chtít, aby neustále snášely. Rádi bychom oslovili místní, kteří nemají zahradu či dostatek času pro chov. Komunitní chov slepic je řešení, jak mít čerstvá domácí vajíčka a o péči slepic se rozdělit. Zároveň jde o další možnost se poznat. Věříme, že spolupráce sbližuje víc než cokoliv jiného. Pro bežné návštěvníky zahrad pak živý element v zahradě poslouží jako další „terapeuticko-ulkidňující“ prvek v dnešní uspěchané době.