Každým rokem onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, těžkými útlumy krvetvorby nebo obranyschopnosti a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce jako jediná v těchto případech dává šanci na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života.
K transplantaci je ovšem potřeba najít vhodného dárce dřeně, zdravého člověka, jehož tkáňové (transplantační) znaky se shodují s tkáňovými znaky nemocného. Tyto znaky jsou dědičné, a proto se dárce hledá nejprve v rodině nemocného. Mnoho pacientů ale vhodného dárce mezi svými příbuznými nenajde. Jedinou nadějí je pak nalezení nepříbuzného dobrovolníka, jehož tkáňové znaky jsou náhodně podobné a který by byl ochoten své krvetvorné buňky darovat.

Vstoupíte-li do registru dobrovolných dárců, můžete jednou zachránit život druhému člověku. Každý z přihlášených dává naději, byť pravděpodobnost výběru k vlastnímu darování není ve skutečnosti velká. Možná nikdy nikdo nebude potřebovat k transplantaci krvetvorné buňky právě Vašeho typu a bylo by to jedině dobře. Ale pokud by je kdokoliv potřeboval, můžete být právě Vy jediným člověkem na světě, který může pomoci. První krok je tedy na Vás – stačí se jen rozhodnout a zapsat se do registru. A tak se také jednou provždy zapíšete do života druhému člověku. Existuje snad větší dar, než dát naději na život?

V rámci Pekařských a řemeslných slavností 17. 9. 2022 se můžete zeptat na vše, co potřebujete vědět a také se rovnou můžete k dárcovství zaregistrovat.

Zápis do registru je bezbolestný a netrvá déle než 3 minuty. Je-li Vám 18-40 let, jste zdravý/á a vážíte více jak 50 kg, tak o tom, PROSÍM, přemýšlejte. ♥

Darování kostí dřeně krok za krokem:

https://registr.kostnidren.cz/prubeh/?fbclid=IwAR2Dhrkt-EzgejRAp4aeF0_nyF7jB3aQGiqkdNrWDlE1vD5iCqmP15QuR3E

Krátké video s člověkem, který buňky daroval: 

https://www.facebook.com/watch/?v=717904406088217&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C-GK2C&ref=sharing

Šance Olomouc je obecně prospěšná společnost, nezisková organizace, která již od roku 1991 pomáhá hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem a jejich rodinám na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc.

Šance Olomouc: https://www.facebook.com/SdruzeniSance/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *